Key English Turkish
frequentlyAskedQuestions Frequently Asked Questions Sık Sorulan Sorular
faqQuestion0 I'm confused. Where do I get an overview? Kafam karıştı. Genel bir özet alsam?
iosFaqAnswer0 First, you'll set up tasks that you want to do in your everyday life. Then, as you complete the tasks in real life and check them off, you'll earn experience and gold. Gold is used to buy equipment and some items, as well as custom rewards. Experience causes your character to level up and unlock content such as Pets, Skills, and Quests! You can customize your character under Menu > Customize Avatar.

Some basic ways to interact: click the (+) in the upper-right-hand corner to add a new task. Tap on an existing task to edit it, and swipe left on a task to delete it. You can sort tasks using Tags in the upper-left-hand corner, and expand and contract checklists by clicking on the checklist bubble.
Önce, günlük hayatında yapmak istediğin işleri ayarlayacaksın. Daha sonra, gerçek hayatta işlerini tamamlayıp işaretledikçe tecrübe ve altın kazanacaksın. Altın, özel ödüllerin yanı sıra ekipman ve bazı eşyaları almak için de kullanılır. Tecrübe, karakterinin seviye atlamasına ve yeni Hayvan, Yetenek ve Görevleri açmasına yardım eder. Karakterini Menü > Avatarı Özelleştir kısmından düzenleyebilirsin.

Etkileşim için bazı temel yollar: yeni bir görev eklemek için sağ üst köşedeki (+) işaretine tıkla. Var olan bir işi düzenlemek için üzerine tıkla ve silmek için sola kaydır. İşlerini sol üst köşedeki Etiketler başlığına tıklayarak sıralayabilirsin ve kontrol listesi baloncuğuna tıklayarak kontrol listelerini genişletip daraltabilirsin.
androidFaqAnswer0 First, you'll set up tasks that you want to do in your everyday life. Then, as you complete the tasks in real life and check them off, you'll earn experience and gold. Gold is used to buy equipment and some items, as well as custom rewards. Experience causes your character to level up and unlock content such as Pets, Skills, and Quests! You can customize your character under Menu > [Inventory >] Avatar.

Some basic ways to interact: click the (+) in the lower-right-hand corner to add a new task. Tap on an existing task to edit it, and swipe left on a task to delete it. You can sort tasks using Tags in the upper-right-hand corner, and expand and contract checklists by clicking on the checklist count box.
Önce, günlük hayatında yapmak istediğin işleri ayarlayacaksın. Daha sonra, gerçek hayatta işleri tamamlayıp işaretledikçe tecrübe ve altın kazanacaksın. Altın, özel ödüllerin yanı sıra ekipman ve bazı eşyaları almak için de kullanılır. Tecrübe, karakterinin seviye atlamasına ve yeni Hayvan, Yetenek ve Görevleri açmasına yardım eder. Karakterini Menü > [Envanter >] Avatar kısmından düzenleyebilirsin.

Etkileşim için bazı temel yollar: yeni bir iş eklemek için sağ alt köşedeki (+) işaretine tıkla. Var olan bir işi düzenlemek için üzerine tıkla ve silmek için sola kaydır. İşlerini sağ üst köşedeki Etiketler başlığına tıklayarak sıralayabilirsin ve kontrol listesi kutucuğuna tıklayarak kontrol listelerini genişletip daraltabilirsin.
webFaqAnswer0 First, you'll set up tasks that you want to do in your everyday life. Then, as you complete the tasks in real life and check them off, you'll earn Experience and Gold. Gold is used to buy equipment and some items, as well as custom rewards. Experience causes your character to level up and unlock content such as pets, skills, and quests! For more detail, check out a step-by-step overview of the game at [Help -> Overview for New Users](https://habitica.com/static/overview). Önce, günlük hayatında yapmak istediğin işleri ayarlayacaksın. Daha sonra, gerçek hayatta işleri tamamlayıp kontrol ettikçe tecrübe ve altın kazanacaksın. Altın, özel ödüllerin yanı sıra ekipman ve bazı eşyaları almak için de kullanılmaktadır. Tecrübe karakterinin seviye atlamasına ve Hayvan, Yetenek ve Görevleri açmasına yardım eder! Daha fazla detay için, oyunun adım adım genel açıklamasını şu adreste bulabilirsin [Yardım -> Yeni Kullanıcılar için Genel Açıklama](https://habitica.com/static/overview)
faqQuestion1 How do I set up my tasks? İşlerimi nasıl ayarlayacağım?
iosFaqAnswer1 Good Habits (the ones with a +) are tasks that you can do many times a day, such as eating vegetables. Bad Habits (the ones with a -) are tasks that you should avoid, like biting nails. Habits with a + and a - have a good choice and a bad choice, like taking the stairs vs. taking the elevator. Good Habits award experience and gold. Bad Habits subtract health.

Dailies are tasks that you have to do every day, like brushing your teeth or checking your email. You can adjust the days that a Daily is due by tapping to edit it. If you skip a Daily that is due, your avatar will take damage overnight. Be careful not to add too many Dailies at once!

To Do's are your To Do list. Completing a To Do earns you gold and experience. You never lose health from To Do's. You can add a due date to a To Do by tapping to edit.
İyi Alışkanlıklar (+ işaretliler) gün içinde defalarca yapabileceğin işlerdir, örneğin sebze yemek. Kötü Alışkanlıklar (- işaretliler) kaçınman gereken işlerdir, mesela tırnak yemek. Hem + hem - değeri bulunan Alışkanlıklarda iyi ya da kötü bir seçim yaparsın, merdivenlerden çıkmaya karşın asansöre binmek gibi. İyi Alışkanlıklar deneyim ve altın kazandırır. Kötü Alışkanlıklar sağlığını azaltır.

Günlük İşler her gün yapmak zorunda olduğun işlerdir, diş fırçalamak ya da e-postalarını kontrol etmek gibi. Bir Günlük İşin hangi günlerde yapılması gerektiğini, işe dokunup düzenleyebilirsin. Bir Günlük İşi atlarsan, avatarın geceleyin hasar alacaktır. Aynı anda çok sayıda Günlük İş eklememeye dikkat et!

Yapılacak İşler, yapılacaklar listendir. Bir Yapılacak İşi tamamlamak altın ve deneyim kazandırır. Yapılacak İşler sağlık kaybettirmez. Bir Yapılacak İşe son tarih eklemek için üzerine dokunarak düzenleyebilirsin.
androidFaqAnswer1 Good Habits (the ones with a +) are tasks that you can do many times a day, such as eating vegetables. Bad Habits (the ones with a -) are tasks that you should avoid, like biting nails. Habits with a + and a - have a good choice and a bad choice, like taking the stairs vs. taking the elevator. Good Habits award experience and gold. Bad Habits subtract health.

Dailies are tasks that you have to do every day, like brushing your teeth or checking your email. You can adjust the days that a Daily is due by tapping to edit it. If you skip a Daily that is due, your character will take damage overnight. Be careful not to add too many Dailies at once!

To Do's are your To Do list. Completing a To Do earns you gold and experience. You never lose health from To Do's. You can add a due date to a To Do by tapping to edit.
İyi Alışkanlıklar (+ işaretliler) gün içinde defalarca yapabileceğin işlerdir, örneğin sebze yemek. Kötü Alışkanlıklar (- işaretliler) kaçınman gereken işlerdir, mesela tırnak yemek. Hem + hem - değeri bulunan Alışkanlıklarda iyi ya da kötü bir seçim yaparsın, merdivenlerden çıkmaya karşın asansöre binmek gibi. İyi Alışkanlıklar deneyim ve altın kazandırır. Kötü Alışkanlıklar sağlığını azaltır.

Günlük İşler her gün yapmak zorunda olduğun işlerdir, diş fırçalamak ya da e-postalarını kontrol etmek gibi. Bir Günlük İşin hangi günlerde yapılması gerektiğini, işe dokunup düzenleyebilirsin. Bir Günlük İşi atlarsan, karakterin geceleyin hasar alacaktır. Aynı anda çok sayıda Günlük İş eklememeye dikkat et!

Yapılacak İşler, yapılacaklar listendir. Bir Yapılacak İşi tamamlamak altın ve deneyim kazandırır. Yapılacak İşler sağlık kaybettirmez. Bir Yapılacak İşe son tarih eklemek için üzerine dokunarak düzenleyebilirsin.
webFaqAnswer1 * Good Habits (the ones with a :heavy_plus_sign:) are tasks that you can do many times a day, such as eating vegetables. Bad Habits (the ones with a :heavy_minus_sign:) are tasks that you should avoid, like biting nails. Habits with a :heavy_plus_sign: and a :heavy_minus_sign: have a good choice and a bad choice, like taking the stairs vs. taking the elevator. Good Habits award Experience and Gold. Bad Habits subtract Health.
* Dailies are tasks that you have to do every day, like brushing your teeth or checking your email. You can adjust the days that a Daily is due by clicking the pencil item to edit it. If you skip a Daily that is due, your avatar will take damage overnight. Be careful not to add too many Dailies at once!
* To Do's are your To Do list. Completing a To Do earns you Gold and Experience. You never lose Health from To Do's. You can add a due date to a To Do by clicking the pencil icon to edit.
İyi Alışkanlıklar (:heavy_plus_sign: işaretliler) gün içinde defalarca yapabileceğin işlerdir, örneğin sebze yemek. Kötü Alışkanlıklar (:heavy_minus_sign: işaretliler) kaçınman gereken işlerdir, mesela tırnak yemek. Hem :heavy_plus_sign: hem :heavy_minus_sign: değeri bulunan Alışkanlıklarda iyi ya da kötü bir seçim yaparsın, merdivenlerden çıkmaya karşın asansöre binmek gibi. İyi Alışkanlıklar Tecrübe ve Altın kazandırır. Kötü Alışkanlıklar Sağlığını azaltır.

Günlük İşler her gün yapmak zorunda olduğun işlerdir, diş fırçalamak ya da e-postalarını kontrol etmek gibi. Bir Günlük İşin hangi günlerde yapılması gerektiğini, işe tıklayıp düzenleyebilirsin. Bir Günlük İşi atlarsan, avatarın geceleyin hasar alacaktır. Aynı anda çok sayıda Günlük İş eklememeye dikkat et!

Yapılacak İşler, yapılacaklar listendir. Bir Yapılacak İşi tamamlamak Altın ve Tecrübe kazandırır. Yapılacaklar Sağlık kaybettirmez. Bir Yapılacak İşe son tarih eklemek için üzerine tıklayarak düzenleyebilirsin.
faqQuestion2 What are some sample tasks? Örnek birkaç iş görebilir miyim?
iosFaqAnswer2 The wiki has four lists of sample tasks to use as inspiration:

* [Sample Habits](https://habitica.fandom.com/wiki/Sample_Habits)
* [Sample Dailies](https://habitica.fandom.com/wiki/Sample_Dailies)
* [Sample To Do's](https://habitica.fandom.com/wiki/Sample_To_Do%27s)
* [Sample Custom Rewards](https://habitica.fandom.com/wiki/Sample_Custom_Rewards)
Wiki'de ilham almak için danışabileceğin dört örnek görev listesi mevcut:

* [Alışkanlık Örnekleri](http://tr.habitica.fandom.com/wiki/Örnek_Alışkanlıklar)
* [Günlük İş Örnekleri](http://tr.habitica.fandom.com/wiki/Örnek_Günlük_İşler)
* [Yapılacak Örnekleri](http://tr.habitica.fandom.com/wiki/Örnek_Yapılacaklar)
* [Kişisel Ödül Örnekleri](http://tr.habitica.fandom.com/wiki/Örnek_Kişisel_Ödüller)
androidFaqAnswer2 The wiki has four lists of sample tasks to use as inspiration:

* [Sample Habits](https://habitica.fandom.com/wiki/Sample_Habits)
* [Sample Dailies](https://habitica.fandom.com/wiki/Sample_Dailies)
* [Sample To Do's](https://habitica.fandom.com/wiki/Sample_To_Do%27s)
* [Sample Custom Rewards](https://habitica.fandom.com/wiki/Sample_Custom_Rewards)
Wiki'de ilham almak için danışabileceğin dört örnek görev listesi mevcut:

* [Alışkanlık Örnekleri](http://tr.habitica.fandom.com/wiki/Örnek_Alışkanlıklar)
* [Günlük İş Örnekleri](http://tr.habitica.fandom.com/wiki/Örnek_Günlük_İşler)
* [Yapılacak Örnekleri](http://tr.habitica.fandom.com/wiki/Örnek_Yapılacaklar)
* [Kişisel Ödül Örnekleri](http://tr.habitica.fandom.com/wiki/Örnek_Kişisel_Ödüller)
webFaqAnswer2 The wiki has four lists of sample tasks to use as inspiration:
* [Sample Habits](https://habitica.fandom.com/wiki/Sample_Habits)
* [Sample Dailies](https://habitica.fandom.com/wiki/Sample_Dailies)
* [Sample To Do's](https://habitica.fandom.com/wiki/Sample_To_Do%27s)
* [Sample Custom Rewards](https://habitica.fandom.com/wiki/Sample_Custom_Rewards)
Wiki'de ilham almak için danışabileceğin dört örnek görev listesi mevcut:
* [Alışkanlık Örnekleri](http://tr.habitica.fandom.com/wiki/Örnek_Alışkanlıklar)
* [Günlük İş Örnekleri](http://tr.habitica.fandom.com/wiki/Örnek_Günlük_İşler)
* [Yapılacak Örnekleri](http://tr.habitica.fandom.com/wiki/Örnek_Yapılacaklar)
* [Kişisel Ödül Örnekleri](http://tr.habitica.fandom.com/wiki/Örnek_Kişisel_Ödüller)
faqQuestion3 Why do my tasks change color? İşlerim neden renk değiştiriyor?
iosFaqAnswer3 Your tasks change color based on how well you are currently accomplishing them! Each new task starts out as a neutral yellow. Perform Dailies or positive Habits more frequently and they move toward blue. Miss a Daily or give in to a bad Habit and the task moves toward red. The redder a task, the more rewards it will give you, but if it's a Daily or bad Habit, the more it will hurt you! This helps motivate you to complete the tasks that are giving you trouble. İşlerinin renkleri, onları ne kadar iyi yerine getirdiğine göre renk değiştirir! Her bir yeni iş, sarı renk ile başlar. Günlük İşlerini ve iyi Alışkanlıklarını sıklıkla yerine getirdiğin sürece renkleri maviye döner. Günlük İşlerini yapmadıkça veya kötü bir Alışkanlığını sergiledikçe renkleri kırmızı olmaya başlar. Bir iş ne kadar kırmızıysa bununla orantılı olarak daha fazla ödül verir. Ancak, bu bir Günlük İş veya kötü bir Alışkanlık ise can değerin de bir o kadar düşer! Bu durum, seni zor görünen görevlerini yapman için isteklendirir.
androidFaqAnswer3 Your tasks change color based on how well you are currently accomplishing them! Each new task starts out as a neutral yellow. Perform Dailies or positive Habits more frequently and they move toward blue. Miss a Daily or give in to a bad Habit and the task moves toward red. The redder a task, the more rewards it will give you, but if it's a Daily or bad Habit, the more it will hurt you! This helps motivate you to complete the tasks that are giving you trouble. İşlerinin renkleri, onları ne kadar iyi yerine getirdiğine göre renk değiştirir! Her bir yeni iş, sarı renk ile başlar. Günlük İşlerini ve iyi Alışkanlıklarını sıklıkla yerine getirdiğin sürece renkleri maviye döner. Günlük İşlerini yapmadıkça veya kötü bir Alışkanlığını sergiledikçe renkleri kırmızı olmaya başlar. Bir iş ne kadar kırmızıysa bununla orantılı olarak daha fazla ödül verir. Ancak, bu bir Günlük İş veya kötü bir Alışkanlık ise can değerin de bir o kadar düşer! Bu durum, seni zor görünen görevlerini yapman için isteklendirir.
webFaqAnswer3 Your tasks change color based on how well you are currently accomplishing them! Each new task starts out as a neutral yellow. Perform Dailies or positive Habits more frequently and they move toward blue. Miss a Daily or give in to a bad Habit and the task moves toward red. The redder a task, the more rewards it will give you, but if it’s a Daily or bad Habit, the more it will hurt you! This helps motivate you to complete the tasks that are giving you trouble. İşlerin, onları ne kadar iyi yerine getirdiğine göre renk değiştirir! Yeni işler nötr sarı renk ile başlar. Günlük İşleri veya İyi Alışkanlıkları daha sık yerine getirdiğinde renkleri maviye döner. Bir Günlük İşi atladığında ya da bir Kötü Alışkanlığı sergilediğinde renkleri kırmızı olmaya başlar. Bir iş ne kadar kırmızıysa bununla orantılı olarak daha fazla ödül verir. Ancak, bu bir Günlük İş veya kötü bir Alışkanlık ise hasarı da bir o kadar yüksek olur! Bu durum, seni zor görünen görevlerini yapman için isteklendirir.
faqQuestion4 Why did my avatar lose health, and how do I regain it? Neden sağlık kaybettim ve nasıl tekrar iyileşeceğim?
iosFaqAnswer4 There are several things that can cause you to take damage. First, if you left Dailies incomplete overnight and didn't check them off in the screen that popped up the next morning, those unfinished Dailies will damage you. Second, if you tap a bad Habit, it will damage you. Finally, if you are in a Boss Battle with your Party and one of your Party mates did not complete all their Dailies, the Boss will attack you.

The main way to heal is to gain a level, which restores all your health. You can also buy a Health Potion with gold from the Rewards column. Plus, at level 10 or above, you can choose to become a Healer, and then you will learn healing skills. If you are in a Party with a Healer, they can heal you as well.
Hasar almana sebep olacak birçok şey var. İlk olarak eğer Günlük İşlerini tamamlamamış bırakır ve ertesi sabah çıkan ekranda da işaretlemezsen, bu tamamlanmamış Günlük İşler sana hasar verir. İkinci olarak eğer kötü bir Alışkanlığa tıklarsan bu da hasar verir. Son olarak eğer Takımın ile bir Canavar Savaşındaysan ve Takım arkadaşlarından biri Günlük İşlerinin hepsini tamamlamazsa, Canavar size saldırır.

Sağlık kazanmanın temel yolu seviye atlamaktır. Bu bütün sağlığını yeniler. Aynı zamanda Altınlarını kullanarak Ödüller sütunundan Sağlık İksiri alabilirsin. Ek olarak 10. Seviye ve üstünde Şifacı olmayı seçebilirsin ve iyileştirme yeteneklerini öğrenebilirsin. Eğer Takımında bir Şifacı varsa, o da seni iyileştirebilir.
androidFaqAnswer4 There are several things that can cause you to take damage. First, if you left Dailies incomplete overnight and didn't check them off in the screen that popped up the next morning, those unfinished Dailies will damage you. Second, if you tap a bad Habit, it will damage you. Finally, if you are in a Boss Battle with your Party and one of your Party mates did not complete all their Dailies, the Boss will attack you.

The main way to heal is to gain a level, which restores all your health. You can also buy a Health Potion with gold from the Rewards tab on the Tasks page. Plus, at level 10 or above, you can choose to become a Healer, and then you will learn healing skills. If you are in a Party with a Healer, they can heal you as well.
Hasar almana sebep olacak birçok şey var. İlk olarak eğer Günlük İşlerini tamamlamamış bırakır ve ertesi sabah çıkan ekranda da işaretlemezsen, bu tamamlanmamış Günlük İşler sana hasar verir. İkinci olarak eğer kötü bir Alışkanlığa tıklarsan bu da hasar verir. Son olarak eğer Takımın ile bir Canavar Savaşındaysan ve Takım arkadaşlarından biri Günlük İşlerinin hepsini tamamlamazsa, Canavar size saldırır.

Sağlık kazanmanın temel yolu seviye atlamaktır. Bu bütün sağlığını yeniler. Aynı zamanda Altınlarını kullanarak Ödüller sütunundan Sağlık İksiri alabilirsin. Ek olarak 10. Seviye ve üstünde Şifacı olmayı seçebilirsin ve iyileştirme yeteneklerini öğrenebilirsin. Eğer Takımında bir Şifacı varsa, o da seni iyileştirebilir.